Od 2000 roku zgierscy harcerze organizują Sztafetę Rowerową "Ogień Niepodległości". Docierają w miejsca niezwykłe, jak Cmentarz Legionowy w ukraińskiej Kostiuchnówce i Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wyprawa harcerzy to jeden z elementów łączących nasze miasto ze wschodnim sąsiadem.
Zgierski Hufiec ZHP już po raz dwudziesty wyruszył w podróż za wschodnią granicę. W tym roku dziesięć osób (harcerek i harcerzy) stworzyło sztafetę rowerową, która pobierze ogień z miejsca spoczynku polskich bojowników o niepodległość. Uczestnicy pokonują dziennie od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu kilometrów, część na jednośladach, część w eskortujących sztafetę samochodach. Harcerze korzystają m.in. z rowerów podarowanych im w 2020 roku przez Prezydenta Miasta Zgierza.
Ogień pobrany z Cmentarza Legionowego w Kostiuchnówce trafia w drodze powrotnej do wielu miast Polski. Wielkim finałem rowerowej sztafety jest udział zgierskich harcerzy w państwowych uroczystościach Dnia Niepodległości. 11 listopada przedstawiciele hufca składają zapalony znicz, przy akompaniamencie salw armatnich, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ostatnim przystankiem trasy jest jednak Zgierz, harcerze od lat uczestniczą w uroczystościach przy urzędzie miejskim.
Pomysł na sztafetę narodził się podczas odbudowy żołnierskiej nekropolii na Ukrainie. W latach 90. zgierski nauczyciel Władysław Barański postanowił zainteresować rodaków cmentarzem wojennym w Kostiuchnówce w Rejonie Maniewicze. Pochowano tam żołnierzy-uczestników krwawej bitwy z lipca 1916 roku. Starcie pod Kostiuchnówką niektórzy historycy uznają za najważniejszą bitwę stoczoną przez formacje legionowe na froncie I wojny światowej. O ile w latach międzywojnia miejsce otoczone było czcią, to po 1939 roku (i przesunięciu granic Polski) nekropolia żołnierzy Piłsudskiego popadła w ruinę. Władysław Barański zainicjował odbudowę cmentarza w Kostiuchnówce, a także innych wołyńskich, legionowych miejsc pamięci. Harcerze, którzy uczestniczyli w tej akcji, dowiedzieli się, że przed wojną młodzi Polacy organizowali bieg z krakowskich Oleandrów (miejsca wymarszu Legionów) do Kostiuchnówki, tam zapalali ogień i przynosili go z powrotem do Krakowa. Zgierscy druhowie postanowili zorganizować własną sztafetę, tym razem rowerową. Ich akcja od 20 lat spotyka się z dużym uznaniem, nie tylko w rodzimym mieście.
W tym roku po raz pierwszy, z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości, zorganizowany został też wyjazd uczniów na Ukrainę. Grupa ze Zgierza (około dwudziestu uczniów podstawówek oraz licealistów z SLO "Traugutta" i SLO Towarzystwa Przyjaciół Zgierza plus opiekunowie) asystować będzie przy pobraniu Ognia Niepodległości na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. Młodzi zgierzanie wraz z nauczycielami odwiedzą także zaprzyjaźnioną szkołę w Kostiuchnówce oraz polską szkołę w Kowlu. Przejazd, noclegi oraz wyżywienie zapewnił grupie Urząd Miasta Zgierza. Zobacz galerię zdjęć
W Kostiuchnówce od lat funkcjonuje Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego. Harcerski ośrodek powstał w miejscu, gdzie przed wojną funkcjonowała polska szkoła. W latach dwutysięcznych budynek odnowiono i przebudowano, m.in. dzięki wsparciu zgierskich i łódzkich hufców ZHP. Dziś jest idealną bazą noclegową dla grup odwiedzających miejsca związane z historią Legionów Piłsudskiego.
W 1999 roku Miasto Zgierz podpisało umowę partnerską z Rejonem Maniewicze. Dokument oficjalnie odnowiono ostatni raz w 2021 roku. Partnerzy zobowiązali się do podtrzymywania wzajemnych relacji oraz kontynuacji współpracy na polach: gospodarki, edukacji, nauki i sportu, służby zdrowia, kultury i turystyki. Władze Zgierza tradycyjnie uczestniczą w uroczystościach na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. Odwiedzą miejsce spoczynku bojowników o wolną Polskę także w 2021 roku, asystując przy pobraniu Ognia Niepodległości.
Powitanie harcerskiej Sztafety Rowerowej "Ogień Niepodległości" jest pierwszym akcentem miejskich obchodów Narodowego Dnia Niepodległości (godzina 15:00, plac Kilińskiego).
O godzinie 16:00 z centrum Zgierza wyruszy Parada Niepodległości (trasa: pl. Kilińskiego - Pomnik Wolności i Niepodległości - pl. Jana Pawła II).
Od godziny 16:30 do 19:00 na placu Jana Pawła II trwać będzie piknik rodzinny "Służymy Niepodległej" (w programie m.in. wystawa dotycząca sztafety i stoisko Muzeum Miasta Zgierza).
O godzinie 17:00 msza w intencji Ojczyzny i Mieszkańców, a od godziny 18:00 Oddanie Hołdu Twórcom Niepodległej przy Urzędzie Miasta Zgierza (m.in. złożenie Ognia Niepodległości przywiezionego przez harcerzy).
Ostatnim akcentem obchodów będzie złożenie kwiatów przy Płycie Kostiuchnowskiej (Stary Cmentarz, godzina 19:00)